KAZALIŠNI PROJEKT JELENOVAC
U formi radionica likovne, literarne i dramske umjetnosti građanima su ponuđeni kvalitetni kulturni i umjetnički sadržaji u kojima su oni aktivno sudjelovali, te je suradnjom sve tri radionice producirana kazališna predstava Tramvaj ili bus 54+. Projekt je također doprinio i povećanju svijesti o mogućnostima osoba u dobi preko 54 godine i povećanju njihove vidljivosti u društvu. Sve radionice i aktivnosti odvijale su se na području grada Zagreba.
U Kreativnim radionicama 'Kazališni projekt Jelenovac’, tokom 18 mjeseci provedbe sudjelovalo je više od 140 polaznika, sedam umjetnika i brojni vanjski suradnici te je u više od 850 sati rada održano 90 umjetničkih radionica, dvije izložbe likovnih radova, objavljen Zbornik radova polaznika literarne radionice te producirana predstava “Tramvaj ili bus 54+” u režiji Gorana Grgića sa 22 glumaca-polaznika.
Na završnoj večeri projekta, održanoj 21. Studenog 2019.u Centru za kulturu Trešnjevka predstavljen je Zbornik radova i odigrana predstava, za čiju su scenografiju korišteni radovi polaznika likovne radionice.
Većina polaznika je došla na radionice zbog želje za druženjem i učenjem nove vještine, nečega što su u životu možda poželjeli probati, ali nikada nisu imali priliku. Rad na predstavi, zajedništvo i kreativno druženje otvorilo im je nove vidike i ispunilo ih novim iskustvima koja su mnogima do tada izgledala nedostižna. Ovim projektom pokazali smo važnost održavanja sličnih aktivnosti i njihovu neophodnost u održavanju zdravog i naprednog društva koje uključuje i cijeni sve svoje članove bez obzira na dob i ekonomski status.
Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda u sklopu operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014 - 2020. Ukupna vrijednost projekta bila je 303.299,51 kn, od čega je Europska unija sufinancirala 274.484,22kn. Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava sklopili su Ministarstvo kulture, Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva i Međunarodni centar za umjetnost iz Zagreba.
Projekt je trajao od 23. srpnja 2018. do 23. siječnja 2020.
KREATIVNI TIM PROJEKTA
Vlatka Šimunović
Voditelj projekta
BiografijaProfesor psihologije, Filozofski fakultet Zagreb.1985.Diplomirani germanist, Filozofski fakultet Zagreb, 1991.
Magistar znanosti, Medicinski fakultet, Smjer socijalna psihijatrija. 1995.
Stručno usavršavanje u okviru Međunarodnog studijskog programa za stručnjake u socijalnoj skrbi, ISP 2002. u Berlinu
Regruter, psiholog na poslovima prikupljanja i odabira kandidata za zapošljavanje, te organizacijski psiholog u Domu zdravlja Črnomerec 1985. -1997., u Medicini rada, i u Hrvatskom Telekomu 2004.-2016. Sudjelovala u projektima vezano za ljudske resurse, prvenstveno projektima zapošljavanja.
Voditelj Odjela psihosocijalne skrbi u Centru za rehabilitaciju Stančić. Uređivala mjesečnu publikaciju Centra 2001.-2004. Sudjelovala u otvaranju Centra prema zajednici i omogućavanju inkluzije stanovnika centra.
Andrea Bassi
Likovne radionice
Biografija
Andrea Bassi rođena je u Rijeci. Studirala je i diplomirala slikarstvo na Akademiji likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu. Specijalizirala je ikonopis na Fakultetu za likovne umjetnosti u Ateni, u Grčkoj i keramiku u Jingdezhen Sanbao Ceramic Art Institute u NR Kini. Kao samostalna umjetnica djeluje na područjima slikarstva, keramike, animiranog filma, ilustracije i dizajniranja uporabnih predmeta.
Članica je Hrvatskog društva likovnih umjetnika primijenjenih umjetnosti. Od završetka likovne akademije intenzivno stvara i kontinuirano izlaže te se do sada predstavila s više od trideset samostalnih izložbi (Rijeka, Zagreb, Opatija, Zaprešić, Sisak, Bjelovar, Đurđevac, Đakovo, Lepoglava, Dubrovnik, Krk, Vrbnik, Szentendre-Mađarska ...) i niz skupnih izložbi u zemlji i svijetu. Izlagala je u Kanadi, Čileu, Italiji, Taivvanu, Sjedinjenim američkim državama i Engleskoj.
Animirane filmove izradila u suradnji sa Hrvatskom radio televizijom. Ilustrirala je dvije slikovnice narodnih bajki i izlagala ilustracije u Spomen muzeju biskupa Josipa Jurja Strossmayera, u Đakovu. Surađivala je s Hrvatskim narodnim kazalištem u Zagrebu te surađuje s Hrvatskim narodnim kazalištem u Varaždinu i dječjim kazalištem Žar ptica u Zagrebu i s Privatnom umjetničkom gimnazijom u Zagrebu.
Dizjnira i izrađuje umjetničku keramiku i uporabne keramičke predmete. Surađuje i trajno izlaže u više privatnih galerija u Zagrebu, Rijeci i Dubrovniku. Radovi Andree Bassi uvršteni su u knjige „Povijest moderne keramike u Hrvatskoj“ (1996. godine drugo prošireno izdanje) i „Suvremena keramika u Hrvatskoj“ (1994. godine) autorice Marine Baričević. Hrvatska televizija, Proizvodnja programa za kulturu snimila je 2007. godine emisiju posvećenu radu i stvaranju Andree Bassi, koja je istovremeno i njen živi, dinamični portret i prikaz njenog ukupnog autorskog interesa i opusa. Živi i radi u Zagrebu i Dubrovniku.
Silvia Šesto
Literarne radionice
Biografija
Silvija Šesto rođena je 9.11.1962. u Zagrebu. Diplomirala je filozofiju i književnost, studirala ruski, te je profesionalna trenerica. Objavila je prozu (Dani plavih djevica, Omčoglavci, Ester i bageri) i poeziju (Krizanteme, Kao katedrala, Poglavica ne plače, Prvo izdanje pjesama iz Froplandije, Uličarke iz ormara, Fućkam k'o frajer). Izvedeno joj je petnaestak radio drama. U kazalištu su joj izvedena djela (Zelenkapica, Ping-pong, Bum Tomica, Vanda, Debela, Ružičasta sanjarica, Duboko more ili kako smo sve pobroćkali, Deveta ovčica, Gospodin Mrak i tri bijela šeširića, Tko je ubio pašteticu, Palac Sim i Palac Tam).
Za djecu i mlade objavila je romane VANDA, DEBELA, TKO JE UBIO PAŠTETICU, ZEZOMLJANI, DJEVAC, PA TO JE LJUBAV, LEON NAPOLEON, zbirku priča RUŽIČASTA SANJARICA, TINUNINU (nagrada „Grigor Vitez“), igrokaze PRIČALICA X, bajke JUČERDANASPUTRA, serijal priča BUM TOMICA 1, 2, 3 i 4 i slikovnice DEVETA OVČICA, PALAC SIM I PALAC TAM, MARTIN I ČAROBNA ZEBRA, MARTINA I MRKVICA GUNĐALICA, ŽELJKO I TRI RODE, ZELENKAPICA, HEKLICA I PLETKO SPAŠAVAJU LEDENKA, BOŽIĆ S MIHAELOM, VODIČ KROZ ŠUMU ZA NEBODERE, SIRUP PROTIV MAČJEG KAŠLJA, GOSPODIN MRAK I TRI BIJELA ŠEŠIRIĆA...
Pet njezinih naslova za djecu uvršteno je u lektiru. Roman DEBELA zadobio je nagradu „Ivana Brlić Mažuranić“ i stavljen je na Časnu listu IBBY-a. Za "Bum Tomicu" dobila je "Malog Marulića" za tekst, a 2010. i "Malog Marulića" za tekst drame za djecu "Duboko more ili kako smo sve pobroćkali". 2011. „Malim Marulićem“ nagrađen joj je i tekst „Gospodin Mrak i tri bijela šeširića“. 2013. dobiva nagradu „Fran Galović“ za kratku priču.
2014. nagrađena nagradom „Kiklop“ za slikovnicu „Palac Sim i palac Tam“. 2016. slikovnica „Sirup protiv mačjeg kašlja“ nagrađen „Ovcom u kutiji“.
Vera Vujović
Literarne radionice
Biografija
Vera piše od 14. godine, a objavljuje posljednjih deset. Urednica je, prevoditeljica i književna autorica; ujedno otkopava talente i razotkriva ih dok su zaokupljeni pisanjem po zadacima.
U vrlo osobnom je odnosu s tekstovima. Veoma im se raduje. Prema njezinom iskustvu, s grupom koja se okrene istraživanju svojeg izraza kroz pisanje ubrzo se događa nešto čarobno.Posljednjih sedam godina vodi kreativne radionice, počevši od radionice za odrasle koja se održavala u Waldorfskoj školi 2011./2012, prema smjernicama Julie Cameron iz njezinih knjiga, a nakon toga radionicu pisanja poezije u knjižnici Dugave, radionice kreativnog pisanja u nakladničkoj kući Antibrbarus te on-line radionice s grupama i individualnim polaznicima početnicima ili afirmiranim autorima. Polaznici koje mentorira postižu vidne rezultate i priznanja (pobjede na natječajima i nagrade, ili ulaske u uži krug) te prijavljuju rukopise na natječaj za potpore.
Prethodno je radila u izdavaštvu, uredničke i prevoditeljske poslove, a vlastite tekstove kao i prijevode drugih autora objavljuje kontinuirano na Trećem programu Hrvatskog radija, illi u (preostalim) časopisima za kulturu. Do sad je objavila dvije knjige poezije te nekoliko prijevodnih knjiga, posljednja od kojih je izbor iz dramskog opusa Jeana Anouilha, tako da se njezino poznavanje pisane riječi dotiče i s kazališnom umjetnošću.
Aktualno radi i kao voditeljica putovanja, govori tečno francuski i engleski...
Romana Petrušić
Dramske radionice
Biografija
Romana Petrušić akademska je glumica, od 1990 u statusu slobodnog umjetnika. Romana je godinama živjela u inozemstvu prateći od1993 svog supruga na njegovim diplomatskim mandatima u Australiji i Americi. Od 2001 radi kao dramski pedagog i redatelj u Los Angelesu, Zagrebu, Washingtonu, Pertyhu i Sydneyu. Godine 2012. osnovala je Međunarodni centar za umjetnost, neprofitnu udrugu kojoj je cilj njegovanje kreativnosti osoba svake dobi, od djece do odraslih neovisno o starosti te internacionalna suradnja dramskih i likovnih umjetnika na profesionalnoj razini i razmjena znanja i iskustava.
Romana je predsjednica MCU-a od 2012 i članica upravnog odbora Croatia House Inc. Najnoviji projekti Romane Petrušić su režija dramskog teksta Mire Gavrana “Lutka” na engleskom jeziku u Sydneyu, Australia i organizacija profesionalne radionice filmske glume i režije Character Based Improvisation s australskim redateljem Robertom Marchandom.
Mirela Brekalo-Popović
Dramske radionice
Biografija
Mirela Brekalo Popović je poznata hrvatska kazališna, televizijska i filmska glumica. U angažmanu je
Gradskog kazališta Komedija od 1979. Godine. Od 1978. Igrala je u više od 40 filmova. Osvojila je posebno priznanje Udruženja dramskih umjetnika Hrvatske 1983 za ulogu Margerite, a 2011 Zlatnu arenu u Puli za glavnu žensku ulogu u filmu 'Kotlovina'.
Glumački je pedagog u dramskim sudijima u Rovinju i Puli, predavala je scenski govor na Akademiji dramske umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu. Članica je Hrvatskog društva dramskih umjetnika te već godinama radi sa studentima na zagrebačkoj Akademiji dramskih umjetnosti i privatnom sveučilištu Libertas. Ostvarila je brojne uloge u radio dramama i brojne sinkronizacije animiranih filmova. Više o Mireli možete pročitati na sljedećoj poveznici: Mirelina biografija
Goran Grgić
Režija
Biografija
Kazališni, televizijski i filmski glumac, nacionalni prvak s više od stotinu odigranih uloga. Nakon diplome na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu, primljen 1991. u stalni angažman u GDK Gavella. Od 2002. član je ansambla Drame HNK u Zagrebu.
Višekratno nagrađivan za svoj rad, dobitnik je najistaknutijih umjetničkih (Nagrada Vladimir Nazor, tri Nagrade Hrvatskoga glumišta, Nagrada Dubravko Dujšin, dvije Nagrade Mila Dimitrijević HNK itd.), festivalskih nagrada (Nagrada Orlando DLJI, Nagrada MESS-a, Marulićevih dana, Dana satire, Festivala glumca, Histrionskog ljeto…) i visokih priznanja u Republici Hrvatskoj (Danica Hrvatska s likom Marka Marulića, Plaketa grada Zagreba).
Više o Goranu možete pročitati na sljedećoj poveznici: Goran biografija
Lela Končar
Scenografija
Biografija
Diplomirala na studiju kiparstva na Chelsea school of Art and Design u Londonu. Studij nastavlja na Akademiji likovnih umjentosti u Zagrebu gdje je 1981. Diplomirala kiparstvo. Članica HDLU, članica HZSu, izlaže na mnogim skupnim izložbama. Od 1992. Do 2015.
Godine je zaposlena u HNK Zagreb u svojstvu voditelja kiparske radionice i majstora izrade rekvizita. Sudjelovala u realizaciji preko 250 predstava u Hrvatskoj i inozemstvu. Paralelno radi na projektima Croatia filma vezano za promociju crtanih filmova, različite evente, TV serije, izložbe i muzejske postave.